Vedeli ste, že kráľovné kvetov, ľalie, môžete obdivovať okrem svojej záhrady aj v pohodlí vašej terasy alebo balkóna? Zistite, ako na pestovanie ľalií v kvetináči.
Zaistenie vhodných podmienok
Prvým krokom pri domácej výsadbe ľalií je voľba správneho druhu. Vyberte si ľaliu menšieho vzrastu, aby ste sa vyhli zlomeniu. Potom vyberte kvetináč podľa druhu ľalie a jej veľkosti. S výsadbou začnite koncom zimy, keď cibuľky umiestnite do miestnosti s dostatkom svetla, ktorá nie je prehriata, ale skôr chladnejšia. Ľalie vynášajte von len vtedy, keď je priaznivé počasie.
Pestovanie ľalií v kvetináči krok za krokom
Dno kvetináča vyplňte hrubým pieskom, jemným štrkom alebo keramzitom. Vhodným substrátom je zmes vresoviskovej zeminy a hrubého piesku. Do každého kvetináča umiestnite 3 až 4 cibule, s primeraným rozostupom a do hĺbky podľa ich veľkosti. Výnimkou je ľalia biela Candidum, ktorá neznáša premočenie. Tú zasaďte len 2 až 3 cm pod povrch. Ľalie zalievajte ihneď po vysadení.
Ak sa rozhodnete pestovať ľalie zo semien, pripravte si výsevnú misku, kvetináč alebo domáci skleník so substrátom. Semená zasejte 1 cm pod povrch, substrát navlhčite a kvetináč prikryte sklom, aby sa v ňom udržala vlhkosť. Do mesiaca by ste mohli vidieť prvé výhonky, alebo sa najskôr vytvorí cibuľka, na ktorej rast si počkáte rok. Substrát udržiavajte mierne vlhký a na teplom mieste.
Vaším novým rastlinám doprajte každý týždeň draselné hnojivo.
Ako pestovať ľalie v kvetináči aj cez najväčšie mrazy
Keď ľalie odkvitnú, umiestnite ich na miesto, kde na nich neprší. Keď nadzemná časť rastliny zožltne, odstráňte stonku rastliny. Ak je váš kvetináč dostatočne priestranný a nemáte v úmysle ľalie presádzať, uskladnite ich v chladnej miestnosti, kde nehrozí riziko mrazu. Ak nemáte vhodné chladné miesto, vyberte cibuľky ľalií z pôdy, očistite ich a vložte do vlhkého substrátu, rašeliny alebo pilín, s dôrazom na udržanie správnej vlhkosti. Ľalie môžete nechať prezimovať aj na balkóne, napríklad s izolačnou podložkou pod kvetináčom a obalom okolo celej rastliny. Na vrch pridajte napríklad pokrčené noviny obalené jutou, ktoré zaistia vlhkosť zeminy v kvetináči aj v zime.
Ktorý druh si vybrať?
Existuje mnoho druhov ľalií vhodných na pestovanie v kvetináčoch... Na výber máte širokú škálu farieb a tvarov.
Napríklad ľalia Trendy Havanna vás zaujme svojimi bordovými okvetnými lístkami v pravidelných tvaroch, ktoré vytvárajú krásny kontrast. Táto ľalia dosahuje výšku 40 až 50 cm a kvitne od júla do augusta. Je vhodná aj na rezanie. Jej príjemná vôňa poteší každého pestovateľa. Ohromí vás svojou nenáročnosťou a mrazuvzdornosťou.
Ľalia Garden Party zase prináša do interiéru snehobiele kvety so žltou hviezdou uprostred, ktorá prechádza do oranžového odtieňu so zaujímavým bodkovaním. Jej kvety majú zahnuté špičky a nádherne silnú vôňu. Dorastá do výšky 50 cm a kvitne tiež od júla do augusta. Rovnako ako Trendy Havanna je táto ľalia vhodná na rezanie. Opäť je nenáročná na pestovanie a odoláva mrazom.
Jedinečnosťou sa vyznačuje je ľalia marhuľovej farby Apricot Fudge, ktorej okvetné lístky pripomínajú kvet ruže. Táto ľalia dodá vášmu domovu zvláštny pôvab. Dorastá do výšky 50 až 60 cm a kvitne o niečo skôr, od júna do júla. Vysádza sa na jeseň a na jar. Hoci ocení slnečné stanovište, zvládne aj polotieň. Má stredné nároky na zálievku a prináša radosť svojou krásou prakticky bez zásahu záhradníka.
Vyberte si z našej ponuky ľalií vhodných na pestovanie v kvetináčoch.
Zaujíma vás tiež, ako pestovať ľalie v záhrade? Prečítajte si náš článok s užitočnými tipmi a informáciami a staňte sa skutočným odborníkom na starostlivosť o tieto kvety.