Begónie patria k najobľúbenejším okrasným kvetom. Potešiť sa z jej farebných kvetov môžete v truhlíku ale aj na záhone. Niektoré druhy dokážu svojou prítomnosťou rozžiariť tiež interiér. Ako teda prestovať begónie, aby ste sa z nich mohli tešiť niekoľko rokov po sebe?
Begónie a ich pestovanie: Doprajte im dôkladnú starostlivosť
Begónie, ktore poznáme ako okrasné rastliny, pôvodne rástli vo voľnej prírode. Tieto farebné krásavice pochádzajú z tropických a subtropických oblastí a do Európy sa dostali približne v 17. storočí.
Čelaď Begoniacae v súčasnosti zahŕňa viac než tisíc druhov begónií, z ktorých každá potrebuje dôkladnú starostlivosť. Nájdeme ich v okrasných záhradách, okenných truhlíkoch aj v kvetináčoch, v ktorých zútulňujú naše domovy. Veľkú obľubu si získavajú hlavne hľuznaté begónie. Tieto vytrvalé rastliny sú ako veľkokveté, plnokveté a drobnokveté, tak aj vzpriamené a previsnuté. Ich sýte kvety majú širokú škálu farebných odtieňov. Okvetné lístky týchto druhov begónií vás potešia nielen rovným, ale aj rozstrapkaným či kučeravým okrajom. Hľuznaté begónie boli vyšľachtené k tomu, aby ich cez leto ľudia vysádzali do okenných truhlíkov alebo tiež do okrasných záhonov. Poďme si zhrnúť, ako pestovať begónie tohoto typu.
Predpestovanie begónií: Z kúpených aj prezimovaných hľúz
Najskôr si zožeňte hľuzy begónií, ktoré su k dostaniu v každom bežnom záhradníctve. Použiť môžete tiež riadne prezimované hľuzy, ktoré vysaďte veľmi plytko do nižšej misky s rašelinou a dajte sa do procesu ich naklíčovania. Hľuzy poriadne zalievajte. Až sa objaví prvé rašiace očká, hľuzy begónií presaďte do truhlíku s rašelinovým substrátom, a to len nielkoľko centimetrov pod jeho okraj. Nádobu s hľuzou majte umiestnenú doma za oknom, a to ideálne v miestnosti, v ktorej sa teplota pohybuje okolo 20 stupňov Celzia.
Potom, čo z hľuzy vyrašia aspoň štyri listy a rastlina má rozrastený koreňový bal, begóniu presaďte do klasického truhlíku, ktorý by mal byť širší a hlbší. Myslite rovnako na to, že begónia potrebuje k svojmu rastu dostatočné množstvo zeminy. Do truhlíku, ktorý je dlhý 50 centimetrov, tak vysaďte zhruba dve až tri rastliny. A aký substrát zvoliť? Begónia vyžaduje pôdu, ktorá je bohatá na živiny, je dostatočne kyprá a má rašelinový základ. Nezabudni, tiež na dostatočnú zálievku, substrát by mal byť stále vlhký.
Kedy dávať begónie na vonkajšie stanovištie? Počkajte až prejdú mrazy
Pokiaľ vás ďalej zaujíma, ako pestovať begónie, mali by ste si byť vedomí toho, že tieto rastliny nemajú radi nižšie teploty. Poškodiť ich môžu dokonca aj slabšie mrazy. Na vonkajšie stanovištie ich vysaďte až vtedy, kedy budete mať istotu, že teplota neklesne pod bod mrazu. Begónie preto patria do vonkajšieho truhlíku či do okrasného záhonu až po 20.máji.
Chcete, aby taký truhlík s begóniami pôsobil plnšie, skúste ho doplniť aj o ďalšie okrasné rastliny. Begónie s krásnymi farebnými kvetmi kombinujte napríklad s plektrantusem či asparágusem. Ide o pnúce rastliny s okrasnými listami, ktorým to v spojení s begóniami neuveriteľne pristane.
Begónie a ich umiestnenie: Zvoľte severnú alebo východnú stranu
Veľmi dôležitá je tiež voľba stanovištia. Begónie totiž milujú tieň. Budete ich teda dávať pod čisté nebo, vyberte pre ne tienisté či polotienisté miesto a umiesnite ich na severnú, prípadne na východnú stranu.
A ako begónie pestovať, aby ste im neuškodili? Vyhnite sa západnej a južnej strane, kde veľkú časť dňa svieti prudké slniečko, ktoré by mohlo begónie popáliť. Tieto okrasné rastliny nedávajte na miesta, kde veľmi často fúka silný vietor. Begónie totiž majú tenké a krehké stonky, ktoré by mohol vietor ľahko polámať.
Prihnojovanie begónií: Nutnosť rovnako ako pravidelná zálievka
Begónie kvitnú pod šírym nebom od júna až do zámrazom. Aby vám robili radosť záplavou pestrofarebných kvetov, pravidelne ich zalievajte. Zemina okolo begónií by mala byť vlhká, ale nie blativá. V opačnom prípade by mohlo nastať uhnívanie hľúz a koreňového balu.
Pri pestovaní begónií myslite na to, že substrát okolo rastliny nesmie nikdy vyschnúť. Raz za dva týždne begónie prihnojte. Použite plné hnojivo, ktoré podporí ich kvitnutie.
Zazimovanie begónií: Začnite koncom októbra
Hľuzy begónií určené k zazimovaniu vyberajte zo zeminy ideálne koncom októbra. Nájdete ich tesne pod povrchom, preto dajte pozor, aby ste ich nepoškodili. Aj keď už v tomto prípade nemusíte priamo riešiť ako pestovať begónie, hľuzy tejto rastliny očistite od zeminy a odstráňte z nich zvyšky stonky a koreňov. Následne ju zabaľte do novín, vložte do drevenej bedničky a uskladnite v chladu. Teplota miestnosti, v ktorej budu hľuzy begónie prezimovávať, by sa mala pohybovať okolo 6 stupňov Celzia.
Záhradníctvo Brozany ponúka viac než desiatky druhov begónií
Z farebnej krásy kvetov begónií sa môžete tešiť od jari až do jesene. Hľuzy veľkokvetých, plnokvetých i drobnokvetých begónií v širokej škále farieb si môžete objednať v internetovom obchode Záhradníctvo Brozany. Na výber tu máte viac než desiatky týchto okrasných rastlín. Vás okenný truhlík svojimi kvetmi rozžiari napríklad begónia double pink či begónia marmorata s dvojfarebnými kvetmi. V truhlíku, ale i okrasnom záhone urobí parádu tiež veľkokvetá begónia camelia pink, ktorej kvety pripomínajú vznešené kamélie.