Elegantnú kalu (Zantedeschia aethiopica) alebo kornútovku si ľahko vypestujete doma aj na záhrade. Kvet s výrazným tulcom prináša exotiku do našej záhrady a jej biela varianta je obľúbeným kvetom svadobných kytíc. Biela kala kvitne v zime, ide teda o izbovú rastlinu. Pestrofarebné letné kaly môžeme pestovať bez obáv vonku na záhrade.
Izbová kala a jej pestovanie
Biela kala pochádza z Afriky, kde rastie na miestach, ktoré sú časť roku zaplavené vodou a zvyšnú časť sú vyschnuté. Tomu je tiež prispôsobený životný cyklus tejto exotickej rastliny. Od jari do jesene potrebuje teplo, v chránených podmienkach je možné ju letnit. Na jar, v období, kedy sú jej listy zelené, ju dostatočne zavlažujeme a raz týždenne prihnojíme.
V máji až júni začnú listy schnúť a opadávať. Nemusíme sa ale ničoho obávať, ide o prirodzený cyklus. V tejto fázi rastlinu prestaneme zalievat a hnojiť a približne dva mesiace ju necháme byť. Kala tento letný odpočinok potrebuje, keby sme jej ho nedopriali, nekvitla by.
Dužinaté odnože sucho prežijú. Na konci leta ju presadíme, zahrnieme ich približne 2 cm substrátom a začneme zalievať. Čím viac kala rastie, tým viac vlhka potrebuje. Biela kala dorastá do výšky približne 100 cm. Do decembra je ideálne chladnejšie, ale dostatočne svetlé miesto, napr. skleník alebo zimná záhrada. V januári môžeme rastlinu v kvetináči premiestniť do teplejšej miestnosti, kde začne kvitnúť. Ideálna teplota je do 20℃, pri vyššej teplote kvety nevydržia dlho.
Pestovanie vonkajšej kaly
Zahradné kaly sú menšie, rastú do výšky približne 40-60 cm a kvitnú v lete. Existuje veľa farebných kultivarov tejto krásavice, ktorá sa stane ozdobou každej záhrady. Na záhrade tak môžete mať kaly ružové, žlté, oranžové, červené či fialové. Rovnako ako izbová kala majú aj vonkajšie kaly svoj cyklus, kedy sa behom roku strieda fáza vegetácie s odpočinkovou fázou.
Kala potrebuje svetlé a teplé stanovištie, ktoré je mierne zatienené. Nemala by byť na priamom slnku. Pôda musí byť úrodná a pokiaľ rastlina rastie a kvitne, musí byť neustále vlhká. Hľuzu vysádzame od polovice mája do konca júna, do hĺbky 6 - 10 cm. Približne dva mesiace od výsadby začne kala kvitnút a kvitne 6 - 8 týždňov.
Po odkvitnutí obmedzíme zálievku a necháme rastlinu zatiahnuť. Kala neprezimuje vonku, pred zimou preto hľuzu vyberieme zo zeme a uskladníme ju na chladnom mieste pri teplote 5 - 10 ℃. Na jar, keď opadnú ranné mrazy, môžeme hľuzy znovu vysadiť na záhade a začať nový cyklus.
Aké choroby a škodci hrozia kalám?
Záhradné kaly sú odolné a škodcami netrpia. Čo ich ale môže stretnúť, je hniloba, ktorá napadá hľuzy. Hniloba sa prejavuje hnedými škvrnami na stonke, odnožiach aj koreňoch. Pokiaľ hnilobu zaznamenáte, postihnuté rastliny spáľte, pretože choroba má tendenciu sa rýchlo šíriť.
Kde zohnať kaly na pestovanie?
Ak zháňate kaly na pestovanie, pozrite si našu ponuku na e-shope. Nájdete tu niekoľko druhov kal, ktoré sa od seba líšia najmä farbou kvetov. Vašej okrasnej záhrade dodá romantický nádych napríklad kala Crystal blush s bielymi kvetmi. Máte radi sýtejšie farby, vyberte si na svoju záhradku kalu Callafornia red, ktorá vyniká červenými kvetmi. Na vašom záhone bude žiariť tiež žltá kala Gold crown alebo fialová kala Oddesa.