Konvalinky sú nežné väčšinou biele krásky, avšak objavujú sa aj odrody s jemne žltým alebo ružovým nádychom. Kvetenstvo je hroznovité a skladá sa z drobných zvončekov, ktoré sa ohýbajú smerom k zemi. Vôňa je príjemne sladká, ale nenechajte sa omámiť, konvalinka je jedovatá rastlina.
Ako pestovať konvalinky?
Na pestovaní týchto nežných bielych krások nie je nič zložité, zvládne to naozaj každý. Rastlina nevyžaduje žiadnu významnú starostlivosť, postačí jej vhodné stanovište.
Pestovať ich môžete pokojne aj v nádobách, kde vyzerajú veľmi efektne. Stačí konvalinkám zaistiť dostatočné množstvo vlahy a tieň. Na výsadbu použite namiešanú zmes kôry a rašeliny. Akonáhle začne konvalinka kvitnúť, prihnojujte tekutým hnojivom.
Aká pôda konvalinkám vyhovuje?
Konvalinky majú rady výživnú, hlinito-piesčitú pôdu s humusom, ktorá je slabo kyslá a trvalo vlhká. Stanovište s tieňom až polotieňom.
Výsadba konvaliniek
Chcete, aby vám konvalinky vydržali na záhrade čo najdlhšie? Potom ich vysaďte v období neskorej jesene, alebo pokojne až v decembri. Rastlina totiž potrebuje na spánok chladné zimné teploty. Pri výsadbe len pozor na to, že ide o jedovatú rastlinu, takže by sa mala udržovať ďalej od detí a domácich zvierat.
Potrebnú pôdu na výsadbu konvaliniek pripravíte tak, že ju do hĺbky zrýľujete a premiešate s kompostom alebo hnojom. Sadenice vysádzajte do sponu 15x15 cm. Vrcholok podzemných koreňov by sa mal zospodu zeme tesne dotýkať horizontu pôdy.
Výzdoba z konvaliniek
Ak si chcete konvalinky natrhať domov do vázy a miešať ich s inými kvetinami, pamätajte na ich jedovatosť. Pred tým, než ich dáte do spoločnej vázy, ich nechajte niekoľko hodín stáť vo vode samostatne. Až potom ich preložte k ostatným. Tým zabránite otráveniu ostatných kvetov vo váze.
Druhy konvaliniek
Rozhodli ste sa vysadiť si na svojej záhradke na starostlivosť nenáročné konvalinky? Vyberte si na našom e-shope z rôznych druhov. V ponuke práve teraz máme konvalinku Rosea Majalis s nežne ružovými zvončekmi alebo lesnú bielu krásku konvalinku Majalis.