Pivonky alebo Paeonia sú veľmi krásne a ozdobné rastliny, ich veľké plné kvety omamnej vône milovali už naši dávni predkovia. Poďme sa spoločne pozrieť na pravidlá pestovania tejto elegantnej rasliny a možno zistíte, že nie je pivonka ako pivonka.
História pestovania pivoniek
Pivonky ako okrasné, ale aj liečivé rastliny sú pestované už mnoho a mnoho rokov. Najrozšírenejším druhom je pivonka čínska (Paeonia lactiflora), ktorá sa v Číne pestovala už pred viac ako 1500 rokmi. U nás sú najstaršie zmienky o pivonke lekárskej, ktorej sa ľudovo hovorí ruža mariánska a to už od 15. storočia. V posledných rokoch je stále obľúbenejší nový druh pivonky - pivonka drevnatá (iný názov je pivonka kríková), ktorá sa vyznačuje vysokým vzrastom a jednoduchými alebo poloplnými kvetmi.
Ako vybrať správne miesto pre pestovanie pivoniek?
Pivonky sú vytrvalé byliny a ako také nemajú rady presadzovanie. Miesto pre zasadenie preto vyberajte naozaj starostlivo a myslite na to, že pivonka rastie až do dvojmetrovej výšky a šírky. Dostatočný priestor je preto zásadný, pretože len keď má pivonka možnost sa rozrásť, tak vás obdaruje bohatými a plnými kvetmi. Dôležité je tiež to, aby vybrané stanovište bolo slnečné a chránené pred vetrom, keďže ťažké kvety pivoniek by silný vietor mohol zničiť. Čo sa týka pôdnych nárokov, pivonkám vyhovuje priepustná pôda s dostatkom živín.
A teraz už k samotnej výsadbe: ako vysadiť pivonku lekársku a čínsku a ako pivonku drevnatú
Pivonky vysádzame ideálne od augusta do novembra. Pripravte si jamu o rozmeroch 50 x 50 x 50 cm a vyplňte ju kvalitnou zeminou s prídavkom kompostu. Hĺbka vysádzania závisí na druhu pivonky. Pri pivonke lekárskej a čínskej vysádzajte tak, aby pupeň koreňa bol maximálne 3cm pod povrchom, aby mohol ešte dýchať. Keby bol hlbšie, pivonka by vám nekvitla. Pri drevnatej pivonke musí byť rubované miesto aspoň 15 cm pod zemou, čím zabránite planým výhonom. Hneď po výsadbe a pokiaľ je ešte rastlina mladá dbajte na pravidelnú zálievku. Dospelé a staršie pivonky naopak zvládajú dlhšie sucho a nemajú rady premokrenie.
Životný cyklus pivoniek: kedy kvitnú a ako na zazimovanie
Prvý rok od výsadby sa pivonky rozrastajú a do svojej bohatej podoby dorastú približne za tri roky. Pri pivonkách platí, čím sú staršie, tým sú krásnejšie. Pivonky kvitnú asi od polovice mája. Pred zimou odstraňujeme semeníky a drevnatú pivonku zakrývame po obvodu koreňového balu čečinou alebo kompostom. Bylinné pivonky (lekárska a čínska) sú mrazuvzdorné, prikrývať ich nemusíme, prípadne len prvý rok od výsadby.
Rez pivoniek: ako správne rezať pivonky, aby ich kvety vydržali čo najdlhšie
Pokiaľ sa chcete z krásnych kvetov vo váze radovať čo najdhšie, režte puky, ktoré sú už vyfarbené a zmäknuté. Také puky sa vo váze rozvinú a kvety vydržia pomerne dlho. Zelené puky by sa nerozvinuli, už rozvinuté kvety by naopak rýchlo zvädli. A pamätajte si tiež jedno pravidlo - vždy režte maximálne tretinu všetkých kvetov, aby ju zbytočne nevysílili.
Využitie pivoniek: nielen okrasné trvalky
Okrem svojej krásy si pivonky vyslúžili pozornosť i ako liečivé byliny. Pivonky lekárske obecne pôsobia priaznivo na činnost svalov a črevnú peristaltiku, pomáhajú pri zápche, tak i pri hnačke. Čaj z koreňa je výborný na dýchacie problémy, čaj s okvetných plátkov pomáha pri silnej či nepravidelnej menštruácii. Pivonky čínske sa využívajú hlavne v aromaterapii, pri výrobe parfémov a kozmetiky. Ich vôňa navodzuje pocity šťastia a bezstarosti, hodí sa pre dievčatá ale aj pre elegantné ženy.
Záhradníctvo Brozany ponúka na predaj niekoľko druhov krásnych pivoniek
Krásne a dlhoročné pivonky patrili do záhrad našich babičiek a prababičiek. V internetovom obchode Záhradníctvo Brozany si môžete zakúpiť plnokvitnúce pivonky všetkých farieb, napríklad nadýchanú ružovú pivonku Alexander Fleming, zmyselnú červenú krásku Felix Crousse, okúzľujúcu staroružovú Sarah Bernhardt alebo žiarivo bielu Shirley Temple.