Pestovanie špargle môže byť výzvou aj pre skúsenejších záhradkárov. Pokiaľ však vytrváte, tak budete môcť žať túto lahodnú a zdravú zeleninu mnoho rokov. Zaujíma vás, ako na to? Čítajte ďalej.
Špargľa (Asparagus) je trvalka, ktorú nemusíte každý rok vysádzať, pretože je plne mrazuvzdorná. Pokiaľ sa o špargľu správne postaráte, vydrží vám na záhone aj dvadsať rokov. Plnohodnotnú úrodu môžete mať od tretieho roku. Takzvaná špargľová sezóna väčšinou začína v polovici apríla a končí asi v polovici júna. Počas tejto zberovej sezóny získate z každej rastliny približne štvrť kilogramu výhonkov.
Biela alebo zelená? Aké sú medzi nimi rozdiely?
Než sa pustíte do výsadby, musíte sa rozhodnúť pre bielu alebo zelenú špargľu. Neviete, ktorú vybrať? Biela špargľa má jemnejšiu chuť, zelená je zase horkastá a chuťovo výraznejšia. Sfarbenie výhonkov nesúvisí s odrodou, ale so spôsobom pestovania. Väčšina odrôd je vhodná na pestovanie oboch variantov, ako napríklad špargľa Gijnlim alebo Backlim.
Pestovanie bielej špargle dosiahnete tým, že záhon zakryjete čiernou netkanou fóliou, pod ktorou rastliny strácajú chlorofyl a získajú bielu farbu. Pre zelenú špargľu pestujte rastliny iba zahrnuté pôdou a nechajte ich vyrásť nad zem. Ak chcete mať bielu špargľu jemnejšiu a bohatšiu na chlorofyl, odstráňte pred zberom fóliu a nechajte ju na niekoľko hodín na svetle zozelenať.
Aký je rozdiel medzi samčími a samičími rastlinami?
Špargľa je dvojdomá rastlina, preto má rastliny samčie aj samičie. Jedlé výhony produkujú oba varianty. Samičie rastliny v lete kvitnú a potom vytvárajú červené bobule, ktoré nie sú jedlé. Zároveň môžu produkovať nežiaduce burinové semenáčiky. Preto je väčšina hybridov samčích, tie sa totiž nevysiľujú tvorbou semien a plodov. Samčie odrody tiež majú tendenciu žiť dlhšie a produkovať viac výhonov.
Ako vypestovať špargľu zo semien?
Ak nezoženiete sadenice, môžete si špargľu vypestovať aj zo semien. Príprava výsadby zo semien je však pomerne náročná. Najskôr semená vysejte do kvetináčov alebo do pareniska. Kým semená vysejete, dajte ich na 1 až 2 dni vody a nechajte ich vyklíčiť pri teplote 22 °C. Po 6 týždňoch rastlinky presaďte do vzdialenosti približne 10 cm od seba. Nechajte sa ich rásť celé leto, aby mali dôkladný koreňový systém. V priebehu rastu o ne starajte – hnojte a polievajte. Vyberte najsilnejšie sadenice s piatimi až šiestimi očkami, tie zasadíte na pripravený záhon budúci rok.
Ako sa pestuje špargľa?
Prvý rok
Najskôr špargli vyberte vhodné stanovište. Všeobecne sa jej darí v ľahkých hlinitopiesočnatých a dobre priepustných pôdach, ktoré sú dôkladne premiešané s kompostom. Dobre sa jej bude dariť na slnečnom stanovisku, ktoré je chránené pred studeným vetrom a chladom.
Pred výsadbou je dobré pôdu na jeseň pripraviť. Odporúčame ju rigolovať do hĺbky 50 – 90 cm. Do brázdy potom uložte vrstvu kompostovej zeminy zmiešanej s dobre rozloženým maštaľným hnojom. Pôda by mala byť zásaditejšia, vhodné pH je 6 až 6,5. Pokiaľ máte pôdu kyslejšiu, upravte ju vápnením.
V marci až apríli vysaďte sadenice špargle do brázd 30 cm hlbokých a 40 až 60 cm širokých. Vysádzajte samčie sadenice, najlepšie triedy A (najmenej s piatimi koreňmi). Všeobecne je najlepšie dať 4 až 5 rastlín na meter. Potom ich zasypte niekoľkými centimetrami kompostovej zeminy a mierne pritlačte. Dodržujte pravidelnú závlahu a prihnojujte kompostom s prímesou minerálnych hnojív s obsahom dusíka, horčíka a síry. Sadenice tiež pravidelne okopávajte a odstraňujte burinu. Prvý rok vyrastú zo zeme zelené výhonky, ktoré necháte rásť až do jesene a potom ich pri zemi odrežete.
Druhý rok
Pestovanie v druhom roku je podobné prvému. Na jar k rastlinám pridajte preosiaty kompost a spoločne so zeminou ho prihrňte do výšky až 30 cm a šírky približne 40 cm. Nezabudnite špargľu okopávať, polievať a odstraňovať burinu. Na začiatku vegetačného obdobia ju potom prihnojujte. Čiastočne môžete začať zbierať úrodu už tento rok, odporúčame však len z 30 až 50 %, aby sa rastlina nevyčerpala. Zelené výhony na jeseň zase odrežte a zahrňte zeminou a kompostom.
Tretí rok
Tretí rok už je v znamení plnohodnotnej úrody. V polovici marca nahrňte nad riadkami 50 cm vysoké a široké kopčeky, vrcholy pritlačte, alebo celé rady pokryte čiernou, netkanou textíliou. Asi koncom apríla sa začne povrch zeme alebo fólie nadvihovať. Potom môžete odhrnúť pôdu a výhonok v dĺžke 25 až 30 cm odrezať. Kopček opäť prihrňte. Takto môžete zbierať úrodu až do konca júna. Potom zber ukončite rozhrnutím kopčekov. Ďalšie výhony nechajte voľne rásť až do jesene, aby rastliny nabrali silu. Celý čas sa o špargľu starajte – prihnojujte, okopávajte a polievajte. Na jeseň ju opäť odrežte a zahrňte.
Na čo si dať pri pestovaní špargle pozor?
Aj pestovanie špargle má určité riziká a prirodzených škodcov. Najväčším nepriateľom špargle je špargľovník obyčajný alebo špargľovník dvanásťbodkovaný. Jedná sa o chrobáky z čeľade mandelinkovité, ktoré sú 5 až 6 milimetrov veľké. Majú čierne telo so šiestimi svetlými bodkami a červeným lemovaním. Larvy sú šedočiernej farby, 1 cm dlhé, s tromi pármi nôh. V prípade premnoženia môžu na špargli pri klíčení napáchať značné škody. Dospelé chrobáky a ich larvy odstraňujú zo stonky vonkajšiu kôru a listy. Poškodené miesta sa stávajú žltohnedými a vysušenými. Pokiaľ vám rastliny napadnú, môžete odstraňovať vajíčka alebo ručne zbierať larvy aj chrobáky. Chrobáky, ktoré prezimujú, zničte spálením starých stoniek na konci sezóny. Dôležité je pravidelné sledovanie rastlín a včasná detekcia škodcu.
Ďalšími škodcami sú potom slimáky, ktoré sa živia mladými sadenicami. Poznáte ich tak, že na pôde okolo plodiny a na listoch uvidíte slizkú stopu.
Rast a kvalitu špargle môže v menej priepustných pôdach významne ovplyvniť hniloba koreňov. Preto venujte pozornosť aj príprave pôdy. Špargli tiež nesvedčí príliš veľa vody, preto ju polievajte s mierou.
Vyberte si kvalitné sadenice
V ponuke Záhradníctva Brozany nájdete hneď niekoľko sadeníc špargle. Vyskúšať môžete kvalitné samčie hybridy, ktoré sú vhodné na pestovanie zelenej i bielej špargle - špargľa Gijnlim a špargľa Backlim. Špargľa Fruhlim je samčí hybrid, ktorý vyniká kvalitou a odolnosťou voči chorobám a špargľa Cumulus vás zase poteší vysokým výnosom.