Pestujeme tulipány: Krásne na pohľad a jednoduché na starostlivosť

Tulipány patria medzi jasné symboly jari. Sú jednými z najobľúbenejších kvetín, a to ako na pestovanie, tak aj na rez. Aj napriek tomu, že na Slovensku nie je tulipán pôvodným druhom, môžeme ho nájsť často medzi okrasnými rastlinami v záhradách aj mestskej zeleni. Ako túto stálicu medzi kvetmi vypestovať? To sa dozviete v našom článku.

pestovani_tulipanu

Výber vášho ideálneho tulipánu

Jedna z prvých vecí, ktorá vás čaká, je výber cibuliek na vysadenie. Tulipánov na svete existuje približne 100 až 150 druhov. Vyberať môžete z nepreberného množstva farieb a farebných kombinácií, veľkostí rastliny a kvetu, ale aj z rozdielnych tvarov okvetných lístkov. Čo sa týka druhov, tak narazíte na:

V správny čas na správne miesto

Samotné pestovanie tulipánov nie je zložité a zvládne ho aj začiatočník. Dôležité je si uvedomiť, že ak chceme, aby nám tulipány vykvitli naozaj na jar, je nutné ich zasadiť na jeseň. Všeobecne sa odporúča výsadbu tulipánov vykonávať v čase od konca septembra do novembra. Okrem toho nesaďte tulipány opakovane na rovnaké miesto. Po 2 až 3 rokoch meňte ich stanovište. Dôležité tiež je, aby vybraná lokalita poskytovala dostatok slnečného svitu. Tulipány zároveň potrebujú ochranu pred silným vetrom. Zimy sa však báť nemusíte, ich odolnosť a mrazuvzdornosť si poradia as nižšími teplotami.

Stavte na istotu. Dobre pripravený záhon robí divy!

Pred samotnou výsadbou tulipánov si ideálne 14 dní vopred pripravte záhon, skalku či nádoby. Postarajte sa o to, že v nich nebude burina či kamene a zaistite, aby bola pôda dostatočne vzdušná. Tulipány ocenia najmä priepustnú a výživnú hlinitopiesočnatú pôdu. Ideálny je záhon po skorej zelenine, strukovinoobilných zmesiach a bobovitých krmovinách. Vyhnite sa ale zemine po skorých zemiakoch. Nie vždy sa podarí mať tú najlepšiu pôdu, a pre taký prípad si radšej pripravte kompostovú hlinu s pieskom v pomere 5:2, ktorá poslúži rovnako dobre.

Farebné kombinácie a vzhľad záhonu sú na vás

Inak je sadenie tulipánov veľmi jednoduché. Stačí si pripraviť jamky s hĺbkou, ktorá bude trojnásobne prevyšovať veľkosť cibuľky, a vo vzdialenosti 10 – 20 cm od seba. Je na vás, aké farebné kombinácie tulipánov zvolíte. Ak chcete rastlinami tvoriť obrazce, dopredu si ich "nakreslite" do hliny.

Hnojenie pomôže!

Pokiaľ nejde o botanické tulipány, hnojenie rozhodne patrí k potrebným úkonom. Hnojiť by sa malo každých 14 dní, a to tekutými slepičincami alebo úplným hnojivom. Dôležitými zložkami, ktoré by hnojivo malo obsahovať, sú dusík, fosfor a draslík. Dobre vyvážený pomer týchto látok by mal viesť k zdravému vývoju vašich tulipánov.

Čo po odkvitnutí?

Postupom času sa budete môcť tešiť z krásnych kvetov. Po približne 4 až 5 mesiacoch ale uvidíte, ako postupne začnú žltnúť a blížiť sa k svojmu koncu. Nenechajte sa oklamať ich vzhľadom. Nechajte ich tam, kde sú, až do úplného zoschnutia. Ich skoré odstránenie by mohlo zabrániť toku živín do cibuliek.

Ako na cibuľky?

Akonáhle cibuľka zatiahne listy, prichádza čas vybrať ju zo zeme. Odtrhnite potom dcérske cibuľky a nechajte si z cibuliek len tie, ktoré sú zdravé. Uchovajte ich v prepravkách či papierových vreckách pri teplote do 20 °C, a to až do doby, keď príde na rad jeseň a ďalšia sezóna výsadby. Počas tejto doby je potrebné cibuľky kontrolovať a vyraďovať tie nezdravé.

Kde hľadať cibuľky tulipánov? 

Kvalitné holandské cibuľky tulipánov nájdete na našom e-shope. Keďže existuje veľké množstvo druhov týchto jarných kvetov, vyberať sa dá naozaj z mnohých možností. Skúsiť môžete pivonkovité tulipány, ktoré, ako ich názov napovedá, pripomínajú svojimi kvetmi pivonky. Alebo vás môžu zaujať viac exotické papagájovité, ktoré svojimi farbami a pestrosťou pripomínajú papagáje. Veľmi výrazným papagájovitým tulipánom je Black parrot v čiernej farbe, ktorý oslní každého návštevníka vašej záhrady.