Plnokveté iskerníky a ich pestovanie: Ako sa starať o tieto skoré jarné krásky

Začiatok jari je v znamení krásnych plnokvetých iskerníkov, ktorých kvety pripomínajú pivonky. Na rozdiel od nich si však okúzľujúci kvet môžete vypestovať v bielej, žltej, krémovej, ružovej, lososovej, fialovej, oranžovej i červenej farbe, skrátka vo všetkých odtieňoch okrem modrej. Neprehliadnuteľné iskerníky sa hodia do kvetináčov i záhonov a sú obľúbenou voľbou do svadobných kytíc. A ako sa presvedčíte, ich pestovanie nie je zložité.

pryskyrnik_pestovani

Iskerník ázijský a iskerník prudký: aká je ich jedovatosť a ktorý pestovať

Na svete existuje asi 550 druhov iskerníkov a jedovaté sú všetky. U nás sa vo voľnej prírode vyskytuje jedovatý iskerník prudký (ranunculus acris), prípadne iskerník plazivý. Iskerník prudký je veľmi jedovatý a už malé množstvo čerstvej vňate môže otráviť drobné zvieratá, preto by sa ho mali chovatelia vyvarovať. Ako okrasnú trvalku u nás najčastejšie pestujeme plnokvetý ázijský iskerník (ranunculus asiaticus), ktorý pochádza z východu, je iba mierne jedovatý a vyskytuje sa v mnohých farebných variáciách.

Pestovanie iskerníka krok za krokom: kedy vysádzame a do akej pôdy?

Drobné hľuzy iskerníka vysádzame od marca do apríla alebo na jeseň do neutrálnej, priepustnej a kyprej pôdy. Ideálne je slnečné stanovište, prípadne svetlý polotieň. Pred výsadbou sa odporúča hľuzy namočiť na 3 – 4 hodiny do vody. Pokiaľ je pôda dostatočne bohatá na živiny, zaobídete sa bez hnojenia. Dôležitá je však závlaha, ktorá by mala byť pravidelná. Iskerníkom nerobí dobre vyschnutá pôda, ale nemajú radi ani premokrenie. Dbajte tiež na to, aby stanovište bolo chránené proti silnému vetru.

Kedy iskerníky kvitnú a ako sa o kvitnúce rastliny starať?

Zhruba v máji sa na rastlinách začnú objavovať prvé puky kvetov. Pri správnej starostlivosti iskerníky kvitnú po dobu 6 týždňov. Po odkvitnutí stonku odstrihnite, podporíte tým tvorbu nového kvetenstva. Pri reze vyberajte nové kvety, ktoré potom vydržia vo váze až 14 dní. Nezabúdajte im ale priebežne meniť vodu.

Iskerníky a prezimovanie: ako sa o hľuzy starať v zimnom období

Akonáhle iskerníky odkvitnú, necháme odumrieť listy a hľuzy vyberieme z pôdy, očistíme a uložíme do chladnej miestnosti, kde ale nemrzne, napr. do pivnice. Tam hľuzy v bezpečí prezimujú a na jar ich môžeme vysadiť znova. Na materských hľuzách sa niekedy vytvárajú dcérske hľuzy, ktoré sa dajú opatrne oddeliť a vysadiť zvlášť. Prirodzene tak rozmnožíte svoje obľúbené odrody.

Záhradníctvo Brozany ponúka niekoľko druhov plnokvetých iskerníkov v rôznych farbách

Krásne, pivonky pripomínajúce kvety iskerníka, vám budú robiť radosť celé leto. V internetovom obchode Záhradníctva Brozany si môžete zakúpiť hľuzy iskerníka oranžového, ružového, červeného, bieleho, či žltého. A pokiaľ sa nemôžete rozhodnúť, ponúkame vám aj farebný mix, ktorý zahŕňa 50 kusov rôznofarebných kultivarov plnokvetého iskerníka.