Pestovanie húb
Pestovanie húb je fascinujúce, ale tiež zároveň náročný proces, ktorý vyžaduje vytvorenie vhodného prostredia a kvapku trpezlivosti.
Kľúčovú úlohu pri pestovaní húb hrá výber vhodného stanovišťa, ktoré sa má ideálne nachádzať v tieni, vlhku a pod drevinou, ako napríklad smrek, borovica, dub, buk. Na pestovanie húb si vyčleňte mesiace od apríla do novembra, kedy pôda nie je zamrznutá. Teplota a vlhkosť totiž stimulujú rast mycélia, teda podhubie.
Druhým dôležitým faktorom je výber vhodného substrátu, ktorý hubám poskytuje potrebné živiny. Táto zmes môže obsahovať rôzne materiály, ako sú slama, drevo, šupiek alebo kompost. Hubam ako Shiitake sa darí na tvrdom dreve, ako je dub, ale aj buk, jelša či breza. Naopak huby obyčajné biele ocenia pšeničnú slamu a hlivy ustricovej zase obilné slamky alebo kávu. Substrát nie je iba základom, ale skôr tajnou ingredienciou, ktorá definuje kvalitu mycélia, ktorého vývoj vyžaduje čas a iba v súlade s podmienkami pre správny rast môžete žať ovocie. Výberom vhodného substrátu na pestovanie húb podporíte aj úspech mykorhiza, teda symbiózy húb s koreňmi stromov.
Vhodnou alternatívou je pestovanie huby Shiitake na hotovom substráte. Aj táto japonská huba ale vyžaduje vlhkosť na úrovni 85-90% a teplotu v rozmedzí 10-20 ° C. Medzi obľúbenú voľbu patrí aj pestovateľský substrát pre hlivu ustricovú. Pestovateľské substráty vám umožnia nechať rásť huby aj doma a bez náročného pestovania podhubia.
V prípade, že zvažujete pestovanie húb, začnite výberom vhodného substrátu a prečítajte si, čo ďalšie potrebujete poznať.